תיירות חברתית בעולם ובארץ​ - מאיפה זה בא?

לאורך השנים האחרונות, התפתחה בעולם מגמה מרתקת בתחום התיירות: תיירות מפגשים ותיירות חברתית. כלשונו של ברוס פון-טיפ שהקים את חברת "G-Adventures" העולמית, המילה "אותנטי" הפכה להיות המילה ששומעים יותר מכל מילה אחרת כאשר לקוח מתכנן טיול בחו"ל.

ההתפתחות של האינטרנט בכלל, ושל רשתות חברתיות בפרט, כניסתם של מחשבים וטלפונים חכמים לכל בית ולכל כיס, הביאה לכך שיותר מאי פעם, קל היום לתקשר עם אנשים בקצה השני של העולם. השינוי המשמעותי עוד יותר הוא שכיום קל מאוד להכיר את משפחתם, העדפותיהם המוזיקליות, ושגרת היום-יום שלהם.

 

כל תייר מבין כיום, שאם רק ירצה הוא יוכל להוסיף לאטרקציות ה"רגילות" וה"חשובות" במדינת היעד, גם מפגשים מרתקים עם אנשים שאורח חייהם שונה מאוד משלו. בנוסף לכנסייה עתיקה, קבר של מלכה או מקדש מיוחד, אפשר לייצר מפגש אמיתי עם יזמת עסקית, ספורטאי חובב, פעילה סביבתית או אמן פלסטי בסביבה שבה מתקיים הטיול. עבור תיירים רבים, המפגש הזה מעניין הרבה יותר מכל מרכיבי הטיול האחרים. התייר איננו היחידי שמרוויח מהמפגש: במקרים רבים אנו מוצאים שהאנשים אותם התיירים מעוניינים לפגוש יותר מכל, שייכים לקבוצות אוכלוסייה מוחלשות יחסית. המפגשים הללו, לצד היותם "תבלין" שמשביח את חוויית התייר, הם בה בעת, מפגשים שכאלו מעצימים ומסייעים לקדם אוכלוסיות מוחלשות. עובדה זו חוזרת ומעצימה את חוויית התייר\ת, כך שהמפגשים הללו יוצרים מעין מעגל קסמים בו כל המעורבים יוצאים נשכרים כל העת. גם הסוכן או מארגן הטיול יוצא נשכר בכך שהוא ממצב את עצמו כמי שתרם מהכירותו העמוקה עם המתרחש בארץ.

 

עבור תיירים רבים, המפגש הזה מעניין הרבה יותר מכל מרכיבי הטיול האחרים.

 

מדינת ישראל, על תרבויותיה המגוונות, ההיסטוריה האנושית המיוחדת שלה, והאתגרים המורכבים שלה, היא גן עדן עבור כל תייר ומטייל סקרן, שאוהב לפגוש אנשים מיוחדים. גיוון האוכלוסיה והמורכבות שהגיוון הזה יוצר, הם אבן בניין משמעותית מאוד בכל הנוגע לתיירות מפגשים. מדינת ישראל היא אחד משני המקומות היחידים בעולם בהם קיימים קיבוצים וקיבוצים עירוניים (כצורת חיים וולונטרית, ולא בשל שלטון סוציאליסטי וכד'). רמת המעורבות החברתית של אזרחי ישראל היא גבוהה מהמוכר בעולם (לדוגמא, מספר העמותות לכל 10,000 איש היא פי 2 מכל מקום מערבי אחר). 

​לכן, תחום התיירות בישראל יכול להרוויח רבות ובה בעת גם לתרום הרבה מאוד מעיסוק בתיירות החברתית.